Analiza Danych cz. 4
01.09.17r.
Power Map w Excelu - pierwszy krok w świecie zaawansowanych wizualizacji danych! Dowiedz się, jak łatwo zainstalować ten dodatek i zacząć przekształcać liczby w interaktywne, trójwymiarowe mapy.
Do tej pory, w poprzednich artykułach zajmowaliśmy się tylko danymi, teraz czas na pierwszy moduł do wizualizacji danych.
Pierwszą rzeczą jest oczywiście instalacja/włączenie dodatku w programie
MS Excel. Tutaj Microsoft zrobił niespodziankę ponieważ dołączył Power Map do programu wersji 2016. Znajduje się on w zakładce Wstawianie jako „Mapa 3-W”.
Dla poprzednich wersji MS Excel trzeba pobrać ze strony Microsoft plik instalacyjny:
Po rozwinięciu menu „Mapa 3-W” pojawią się dwie opcje:
Pierwsze otwiera dodatek, druga (na razie wyszarzona) pozwala dodać dane do istniejącej mapy/uruchomionego dodatku. Po wybraniu pierwszej pojawi się nowe okno dodatku Power Map gdzie pokazuje się jego funkcjonalność – wizualizacja danych na kuli ziemskiej lub mapie płaskiej.
W związku z tym, że nie mamy na razie żadnych danych, widzimy komunikat o braku możliwości wizualizacji:
W arkuszu natomiast pojawi się komunikat o tym, że w pliku jest utworzona zawartość „Mapy -3W”
Do dalszych przykładów wykorzystam bazę danych AdventureWorks (bazę można pobrać ze strony Codeplex
https://msftdbprodsamples.codeplex.com/ ). Baza ta zawiera dane dotyczące sprzedaży, klientów, pracowników, towarów itd.
Dodać dane można na dwa sposoby, albo mieć już dane gotowe w skoroszycie albo wybrać opcje „Dodaj wybrane dane do dodaku Mapy 3-W” w menu „Mapy 3-W”
Aby pokazać funkcjonalność map, wykorzystam następujące dane (miasto – city oraz ilość sprzedaży-qty):
Wtedy ekran „Mapy 3-W” zmieni się na :
Dodatek na podstawie nazwy miast wykrył je i pokazał na mapie w postacie wykresu kolumnowego w miejscu miasta. Wysokość kolumny określona jest przez ilość sprzedaży (im większa sprzedaż tym wyższa kolumna). Jeżeli położenie geograficzne będzie źle interpretowane przez Power Map, możemy za pomocą rozwijalnego menu zmienić na inny rodzaj powiązania:
Każde dodanie danych powoduje utworzenie nowej warstwy wizualizacyjnej (trochę jak warstwy w programach graficznych). Warstwy możemy ukrywać, nakładać na siebie, zmienić nazwę czy zmienić rodzaj wizualizacji:
Tutaj zamiast kolumn zastosowano „heat map” czyli im więcej sprzedano tym bardziej jest „gorąco”.
Warto zaznaczyć, że domyślnie nie ma pokazanych „Etykiet mapy” (czyli nazw miast) oraz dane przedstawiane są na globusie. Aby pokazać nazw miast lub/i zmień na „płaską mapę” wybieramy opcje z górnego menu:
Kolory prezentacji zmieniamy za pomocą motywów:
Na koniec najciekawsza funkcjonalność, otóż Power Map umożliwia tworzenie animacji/filmów z prezentacji danych - Przewodnik
Animacja/film składa się ze scen. Każda scena może być inna (tzn. w inny sposób prezentować dane j.w.) i trwać określony czas (zmianę parametrów sceny jest możliwe po wybraniu ikonki „zębatki”):
Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość zastosowania przejść pomiędzy scenami (podobnie jak to jest w Power Point czy programach do obróbki A/V):
Gdy prezentacja będzie gotowa można utworzyć z niej plik wideo (opcja „Utwórz klip wideo”) i umieścić w intra/internecie.
Dziękuję za uwagę i zapraszam na kolejną odsłonę Analizy danych.
--------------------------------------------------------------------------
Autor:
Andrzej Ostrowski - MCT, MCSE: Data Platform, Business Intelligence, Communication