Analiza Danych cz. 5
08.12.17r.
Zaawansowane możliwości Power View w Excelu - narzędzie, które transformuje Twoje dane w przejrzyste i interaktywne wizualizacje. Dowiedz się, jak efektywnie analizować i prezentować informacje, korzystając z funkcji takich jak mapy, animacje i dynamiczne filtry.
W tym artykule chciałbym przybliżyć Państwu dodatek
Power View, drugi moduł do wizualizacji danych (poprzednim odcinku omawiałem dodatek Power Map).
Pierwszą rzeczą jest oczywiście instalacja/włączenie dodatku w programie MS Excel. Aby tego dokonać należy w menu Plik->Opcje->Dodatki, na dole strony w opcji Zarządzaj, wybrać „Dodatki COM” i kliknąć Przejdź
Z menu, które się pojawiło zaznaczmy interesujący nas dodatek (w tym przypadku „Microsoft Power View for Excel”) i potwierdzamy OK.
Niestety nie zobaczymy tej opcji nigdzie w menu, mimo że w narzędziu do konfiguracji wstążki taka grupa się pojawia:
Należy dodać albo stworzyć nową kartę albo dodać funkcję do istniejącej (aby zobaczyć Power View trzeba wybrać opcje pokaż wszystkie polecenia):
WAŻNE !!! Funkcja Power View wykorzystuje technologię Microsoft Silverlight (w uproszczeniu jest odpowiednik technologii Adobe Flash) i należy ją zainstalować osobno w komputerze.
Po kliknięciu na to narzędzie pojawi się okno, w którym dopiero pojawi się ukryta wcześniej wstążka z opcjami Power View:
Do dalszych przykładów wykorzystam bazę danych AdventureWorksDW (bazę można pobrać ze strony Codeplex
https://msftdbprodsamples.codeplex.com/ ). Baza ta zawiera dane dotyczące sprzedaży, klientów, pracowników, towarów itd. Zaczytałem następujące tabele:
Następnie uruchamiamy dodatek. Po prawej stronie w oknie „Pola programu Power View” pojawią się pola, które reprezentują kolumny z ww. tabel/arkuszy:
Za pomocą checkbox-ów możemy zaznaczyć pola które będziemy wizualizować. Domyślną wizualizacją jest tabela (przy polach oznaczono za pomocą sigmy pola, które poddane zostaną agregacji – domyślnie suma) :
Nasuwa się pytanie w jaki sposób Power View pokazywał dane z różnych tabel. Dane te zostaną powiązane ze sobą przez relacje, które możemy edytować w opcji „Relacje”:
Tak jak wspomniałem wcześniej Power View służy do wizualizacji i należy traktować środkową część ekranu jak „płótno” (trochę jak w Power Point) , do którego możemy dodawać wiele elementów:
W tym przykładzie wybrałem trzy razy pole „SalesAmount” (przypominam, że domyślna wizualizacja to tabela). Elementy można dowolnie rozmieścić na „płótnie”.
Za pomocą opcji ze wstążki możemy zmienić rodzaj prezentacji danych:
Po wybraniu danej wizualizacji, w prawym górnym rogu pojawią się opcję „filtru” (lejek) oraz „maksymalizacja” (wyskocz):
Oczywiście można zauważyć, że jest osobne okno na filtry globalne. W to okno przeciągamy pola z listy pól dostępnych (w naszym przypadku jest to kraj):
Po zaznaczeniu wybranej wartości cała wizualizacja jest filtrowana:
Ważne !!! Należy pamiętać o przeciągnięciu pola do filtrów globalnych. W momencie gdy to pole zostanie wybrane a nie przeciągnięte zostanie dodane do wizualizacji:
Power View to też interaktywna prezentacja danych. Pola wizualizacyjne są aktywne i tak np.: kliknięcie na słupek na wykresie z powoduje zastosowanie filtra:
Oprócz standardowych wykresów warto wspomnieć również o funkcjonalności Mapa, która podobna jest trochę do Power Map tzn. łączy się z serwisem map w Bing (oczywiście muszą być dane identyfikujące położenie geograficzne) i pokazuje mapę regionu z danymi.
Okazuje się również, że w Power View jest możliwość tworzenia animacji. Do tego wykorzystamy wykres punktowy posiadający pole „oś odtwarzania”:
Najlepiej sprawdza się pole daty/czasu, który będzie zmiany danych w czasie, w tym przypadku chcemy zobaczyć korelację pomiędzy ceną jednostkową (oś Y) , kosztem produkcji (oś X) a wielkością sprzedaży (rozmiar bąbla):
Gdy ustawimy „oś odtwarzania” na kafelku wizualizacyjnym pojawi się przycisk „play” oraz oś wartości (odtwarzania). Teraz wystarczy nacisnąć przycisk i oglądać animacje.
Dziękuję i zapraszam na kolejną odsłonę Analizy danych.
--------------------------------------------------------------------------
Autor:
Andrzej Ostrowski - MCT, MCSE: Data Platform, Business Intelligence, Communication