Bazy danych Azure cz.1

19.01.18r.


W kolejnym artykule omówimy Azure SQL Database, wyjaśnimy zalety chmurowej bazy danych, skalowalność, jednostki DTU/eDTU oraz proces tworzenia bazy w Azure.

Baza danych SQL Database jest usługą chmurową dająca nam dostęp do relacyjnej bazy danych ogólnego przeznaczenia. Usługa ta współdzieli swój kod podstawowy z obecnym od wielu lat na rynku i ogólnie znanym serwerem Microsoft SQL Server. Posiadanie profesjonalnej bazy danych, jako usługi chmurowej posiada wiele zalet, które mogą okazać się bardzo interesujące dla wielu firm i działów IT:

Zawsze najnowsza technologia – Microsoft wprowadza najnowsze zmiany i udoskonalenia najpierw w bazach SQL Azure, a później w SQL Server. Administrator nie instaluje żadnych poprawek lub service pack’ów samodzielnie - jest to proces ukryty.
Brak hardware’u – Ponieważ silnik bazy danych jest usługą nie zajmujemy się warstwą sprzętową, a tylko skalujemy wydajność usługi. Daje nam to możliwość skrócenia czasu wdrażania nowych rozwiązań, skupieniu się na warstwie i logice aplikacyjnej oraz optymalizacji kosztów zakupu i utrzymania lokalnych serwerów i infrastruktury z nimi związanej.
Skalowalność – W usłudze SQL Database (bazy danych Azure) każda baza danych może być konfigurowana pod względem wydajności osobno lub bazy mogą być grupowane razem w tzw. pule w celu lepszego wykorzystania zasobów, jeżeli utylizacja może różnić się w skali czasu dla poszczególnych baz w puli. Takie rozwiązanie umożliwia nam jak najlepsze wykorzystanie zasobów (DTU lub eDTU). 

Do dyspozycji mamy różne warstwy usługi:
 

Warto zwrócić uwagę na poziomy wydajność, które liczone są w Database Transaction Units (DTU) lub eDTU w przypadku pól elastycznych. Na pozór jednostki te mogą wydawać się nieco wirtualne i mało zrozumiałe. Jednostki te to pewien stopień gwarancji, że poziom zasobów przypisany dla bazy danych da nam przewidywalny poziom wydajności. Ilość zasobów jest właśnie obliczana, jako liczba jednostek transakcji DTU i jest wspólna dla zasobów takich jak procesor, pamięć, operacje we/wy dla danych i dziennika transakcyjnego.
 

 
Stosunek między tymi zasobami pierwotnie został określony poprzez obciążenia OLTP w teście porównawczym, opis jest dostępny w dokumentacji: 

Szczegółowy opis modeli i cennik możemy znaleźć na stornach portalu Azure pod linkiem poniżej:

https://azure.microsoft.com/pl-pl/pricing/details/sql-database/

 
W kolejnym artykule przejdziemy krok po kroku proces tworzenia bazy danych na portalu Azure.


------------------------------------------------------
Autor:
Adam Białas – MCT, MCSE: Data Platform, Business Intelligence
 

« powrót



Podziel się:

     
Copyright © 2003-2024 SOFTRONIC. Wszelkie prawa zastrzeżone
NASZE BIURA
Warszawa
Aleja Jana Pawła II 25 00-854 Warszawa tel.: +48 226280121 tel.: +48 228856296
Poznań
ul. J.H. Dąbrowskiego 79A 60-529 Poznań tel.: +48 618658840 tel.: +48 618658841