Instalacje automatyczne WINDOWS cz. 1

02.02.17r.


Poznaj możliwości automatycznej instalacji systemów Microsoft, od darmowych opcji po zaawansowane rozwiązania bez ingerencji IT. Seria artykułów wprowadzi Cię w różnorodne metody i narzędzia używane w różnych wersjach Windows, zaczynając od Windows PE.

Ideą stworzenia automatycznej instalacji Microsoft zajmował się dość długo. Poszczególne fragmenty infrastruktury znajdziemy w systemach w czasach Windowsa XP oraz Windows Server 2003. Obecne rozwiązanie jest bardzo skalowalne. Od darmowego rozwiązania w ramach zakupu serwerowych systemów operacyjnych, wymagającego wielokrotnych ręcznych wyborów, po rozwiązania, które instalują dziesiątki bądź setki komputerów bez ingerencji pracowników IT.
W serii artkułów omówimy szczegółowo te rozwiązania.
Dodatkową trudność sprawia fakt, że w zależności od wersji Windowsa mamy różnice w metodach i narzędziach jakie wykorzystujemy. Na przykład narzędzia do wsparcia instalacji dla Windows 7 i Windows 8 różnią się.

Te aspekty również postaram się ująć w serii artykułów.

Część 1 – Windows PE

Windows PE jest jednym ze składników występującym zarówno w rozwiązaniach „darmowych” jak i w rozwiązaniach w pełni automatycznych. To w pełni samodzielny, mały system operacyjny, służący w założeniu do instalacji, wdrożenia i naprawy „prawdziwych” systemów Windows.
Na jego technologii oparte są technologie: Windows Setup, Windows Recovery oraz Diagnostic and Recovery Toolset znane chyba każdemu.

Jego spektakularne wejście w świat IT większość osób kojarzy głównie z systemem Windows Vista, gdzie zastąpił środowisko tekstowo-graficzne znane doskonale z Windowsa XP.  Tak naprawdę to właśnie wraz z Windowsem XP premierę miała wersja 1.0 Windowsa PE, a ta najbardziej spektakularna wersja w Windows Vista nosiła numer 2.0. Później, wraz z nowymi wersjami Windowsa pojawiły się kolejne wersje (7 to wersja 3.0, 8 to 4.0, itd.)

Cała koncepcja Windowsa PE zakłada, że w całości wczytuje się do pamięci operacyjnej i stamtąd wspomaga procesy instalacji, wdrażania czy też naprawy systemów operacyjnych. Zawiera własne elementy systemu, sterowniki i interfejs umożliwiający pracę. Posiada oczywiście sporo ograniczeń w stosunku do „pełnej” wersji systemu. Przykładowo wymieńmy sobie kilka elementów pominiętych podczas jego projektowania: brak możliwości dodawania do domeny, korzystania ze zdalnych pulpitów, pracy z usługami terminali, itp.

Wersja podstawowa wymaga 512 MB RAM ale musimy sobie zdawać sprawę, że Windows PE jest środowiskiem rozwojowym. Można go wzbogacać o paczki sterowników co skutkuje oczywiście zwiększeniem objętości a co za tym idzie wymogiem posiadania większej ilości pamięci RAM aby go „obsłużyć”. Windows PE posiada też oryginalne zabezpieczenie aby użytkownicy nie wykorzystywali go do celów produkcyjnych. Wyłącza się samoistnie po 72 godzinach.

Skąd go wziąć?
Jest kilka metod uzyskania Windowsa PE.
Jedną z nich jest pobranie z dowolnej płyty instalacyjnej Windows pliku boot.wim znajdującego się w katalogu SOURCES. To Windows PE stworzony specjalnie na potrzeby instalacji Windowsa, który znajduje się na płycie. Dla osób początkujących, zaczynających swoją przygodę z automatycznymi instalacjami to może być wystarczające.
Kolejną – możliwość stworzenia swojej własnej wersji Windowsa PE. Do tego potrzebujemy już dodatkowego narzędzia zwanego Windows Assessment and Deployment Kit (WADK) lub Windows Automated Installation Kit (WAIK) – odpowiednio dla Windowsa 8 i 7.
Tak uzyskane pliki zawierające Windowsa PE posłużą nam w dalszych pracach związanych ze stworzeniem infrastruktury automatycznych instalacji.


---------------------------------------------------------
Autor:
Adam Kornacki - MCT, MSCE: Cloud Platform and Infrastructure, Messaging, Server Infrastructure


« powrót



Podziel się:

     
Copyright © 2003-2024 SOFTRONIC. Wszelkie prawa zastrzeżone
NASZE BIURA
Warszawa
Aleja Jana Pawła II 25 00-854 Warszawa tel.: +48 226280121 tel.: +48 228856296
Poznań
ul. J.H. Dąbrowskiego 79A 60-529 Poznań tel.: +48 618658840 tel.: +48 618658841