Mało znane funkcjonalności Excela cz. 5
08.01.18r.
Menedżer Scenariuszy w Excelu, umożliwia efektywne zarządzanie wieloma wariantami danych bez konieczności powielania arkuszy. Idealne narzędzie do szybkiego tworzenia i porównywania różnych scenariuszy obliczeniowych.
Zazwyczaj, jeśli chcemy w
Excelu przygotować wiele wariantów danych opartych na jednakowych obliczeniach powielamy wielokrotnie tabelę lub
arkusz. Następnie chcąc mieć zestawienie tych wariantów w jednym miejscu przekopiowujemy wyniki do arkusza raportowego. Istnieje jednak opcja w Excelu, która może zaoszczędzić nam dużo miejsca i czasu, a mianowicie
Menedżer Scenariuszy.
Przygotowujemy tablice kalkulacyjne z obliczeniami. Następnie nazywamy komórki, które będziemy uwzględniać w scenariuszach. Komórki możemy nazywać ręcznie i pojedynczo lub zaznaczyć zakres komórek łącznie z opisami i posłużyć się opcją Utwórz z zaznaczenia znajdującą się na karcie Formuły w grupie Nazwy zdefiniowane. Zaznaczona opcja Lewa kolumna spowoduje nadanie nazw komórkom za pomocą testów znajdujących się na lewo od nich.
Uwaga: Nazwy nie mogą zawierać spacji – i są zastępowane znakiem podkreślenia.
Następnie chcąc zdefiniować pierwszy scenariusz wchodzimy uruchamiamy Menedżer scenariuszy – karta Dane - Analiza warunkowa.
Początkowo okno dialogowe jest puste.
Klikamy na klawisz Dodaj, aby zdefiniować nowy scenariusz:
Nadajemy nazwę oraz określamy komórki zmieniane scenariusza. Komórki te nie powinny zawierać formuł, gdyż po wyświetleniu scenariusz zostaną zamienione na wartości. Komentarz częściowo wypełnia się automatycznie, ale my też możemy tam dopisać swoje zdania. Opcje ochrony pozostawiamy z ustawieniami domyślnymi. Po zatwierdzeniu klawiszem OK przechodzimy do definiowania wartości komórek zmienianych.
Po ustaleniu wartości dla danego scenariusza zatwierdzamy klawiszem OK i możemy dodawać kolejne scenariusze.
Utworzone scenariusze można edytować, usuwać i scalać z innymi za pomocą opcji dostępnych z Menedżera scenariuszy. Można też za pomocą opcji Pokaż wyświetlić zdefiniowane dla danego scenariusza dane bezpośrednio na arkuszu i zobaczyć kalkulacje dla danego zestawu.
Raport Podsumowanie scenariuszy
Jedną jednak z najważniejszych opcji jest możliwość zestawienia wszystkich scenariuszy w jednym miejscu w postaci raportu Podsumowanie scenariuszy. Klikamy Podsumowanie:
Definiujemy komórki wynikowe – tu najczęściej są to komórki zawierające formuły, ale nie muszą.
Po zdefiniowaniu komórek wynikowych i kliknięciu OK otrzymujemy raport:
Pojawia się on w dodanym arkuszu nazwanym
Podsumowanie scenariuszy. Każdy kolejny raport ma swój nowy arkusz z dodaną liczbą kolejną. Raporty te nie mają żadnego dynamicznego powiązania z arkuszem, na którym się definiuje scenariusze – tak że mogą być wysyłane oddzielnie i nie domagają się aktualizacji danych.
Na raporcie widzimy dane i kalkulacje wszystkich scenariuszy a oprócz tego kolumnę bieżących wartości w zmienianych komórkach.
Menedżera scenariuszy można używać wielokrotnie wracając do arkusza, w którym były zdefiniowane scenariusze. Można też udostępniać lub wysyłać innym użytkownikom mając informację o tym kto, kiedy i jaki scenariusz modyfikował rozwijając znak plus na lewo od numerów wierszy.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszam na szkolenia firmy
SOFTRONIC.
---------------------------------
Autor:
Sławomir Sitarz - MCT, MOS Master