PowerShell od początku cz.3
17.08.17r.
Zapoznaj się z bardziej zaawansowanymi funkcjami PowerShell ISE, w tym personalizacją środowiska za pomocą opcji kolorów, czcionek oraz ustawień edycji skryptów. Dowiedz się, jak zarządzać modułami i cmdletami, aby efektywnie korzystać z narzędzi dostępnych w tej mocywniejszej wersji PowerShell.
W poprzedniej części naszych rozważań na temat
PowerShell omówiliśmy konsolę PowerShell oraz działanie IntelliSense w
PowerShell ISE
Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo drugiemu z hostów CLI
W menu Tools->Options w zakładce Colors and Fonts możemy zmieniać ustawienia kolorów tła i czcionki dla poszczególnych paneli. Efekty zmian będziemy widzieć od razu na załączonym w dolnej części okna opcji podglądzie. Oprócz tego w zakładce General Settings znajdziemy opcje związane z edycją skryptów, działaniem IntelliSense, widoczności paska narzędzi, i inne takie jak częstotliwość automatycznego zapisu, ilość pokazywanych ostatnio otwieranych plików, wybór pomiędzy pomocą on-line i lokalną. Tu również możemy przywrócić ustawienia domyślne używając przycisku Restore Defaults. O wyglądzie panelu poleceń decydujemy poprzez menu Add-Ons. Widocznością poszczególnych paneli oraz ich wzajemnym ułożeniem można zarządzać poprzez Menu View. Tutaj również można określać cechy edycyjne skryptu, takie jak możliwość zwijania lub rozwijania szczegółów dla poszczególnych bloków skryptu (Show Outlining (Regions) czy numerowanie linii. Na poniższych obrazkach widzimy dwie zakładki okna opcji.
Trzeci panel to okno komend. W
PowerShellu listę dostępnych poleceń (cmdlet) możemy zwiększyć instalując moduły (bardziej szczegółowe informacje na temat modułów znajdziemy w następnych częściach blogu). Na przykład jeżeli chcemy zarządzać kartą sieciową, potrzebny jest nam moduł o nazwie NetAdapter.
Domyślnie w oknie poleceń wyświetlane są wszystkie cmdlety z dostępnych modułów również tych niezainstalowanych. Jeżeli w polu wyboru Modules zmienimy All na NetAdapter zobaczymy komendy tylko z tego modułu. Kliknięcie na nazwę którejkolwiek z nich (np. Disable-NetAdapter) powoduje, że zobaczymy komunikat mówiący, iż należy najpierw zaimportować moduł poprzez kliknięcie na przycisk Show Details. Po wykonaniu tej operacji zobaczymy formularz do wprowadzania parametrów wybranego polecenia.
Nie wszystkie moduły są dostępne. Może się okazać, żę potrzebny nam dodatek należy najpierw zainstalować, żeby stał się widoczny. Na przykład w systemie Windows 10 nie będą widoczne od razu moduły do zarządzania Active Directory Directory Services. Mamy również możliwość definiowania własnych modułów.
W kolejnej części poznamy wybrane cmdlety oraz elementy składni PowerShell
---------------------------------------
Autor:
Adam Rynarzewski - MCT, MCSE