PowerShell od początku cz. 5
15.02.18r.
Dowiedz się, jak efektywnie korzystać z systemu pomocy w PowerShell za pomocą poleceń takich jak Get-Help, Man, oraz Help. Zobacz, jak przeglądać informacje o cmdletach i języku PowerShell, a także jak aktualizować lokalny system pomocy, aby uzyskać dostęp do najnowszych treści i rozszerzonej dokumentacji.
Poprzednio zapoznaliśmy się ze strukturą poleceń w
PowerShell.
Dzisiaj zobaczymy jak poszukać informacji na ich temat.
Podstawowym poleceniem związanym z wyszukiwaniem pomocy jest Get-Help.
Po jego wykonaniu zawartość zostanie wyświetlona od razu w całości, co powoduje, że nie widzimy początku. Gdy okno
PowerShell nie jest wystarczająco wysokie (a w wielu przypadkach nie jest) musimy posłużyć się paskiem przewijania pionowego żeby rozpocząć czytanie.
Proszę zwrócić uwagę, że przed wierszem następnego polecenia tworzy się dość duży odstęp pionowy. Może to dać zaskakujący i dosyć mylący efekt przy małej wysokości okna. Nie widzimy wtedy żadnej informacji związanej z wykonaniem Get-Help.
Wygodniejsze są polecenia Man oraz Help, powodujące wyświetlenie tej samej treści, ale od początku do ostatniego wiersza mieszczącego się na ekranie
Używając klawisza Enter możemy przewijać treść pomocy.
Jak widać, samo polecenie Get-Help, Man lub Help powoduje wyświetlenie informacji na temat korzystania z pomocy w PowerShell. Jak dowiedzieć się czegoś na temat określonego polecenia? Wystarczy po jednej z powyższych komend wpisać Command Let którym jesteśmy zainteresowani, np.:
Help Get-Service
A czy możemy się czegoś dowiedzieć na temat języka
PowerShell, na przykład składni poleceń? W takim przypadku musimy posłużyć się prefiksem About_ . Żeby zobaczyć na temat jakich pojęć dostępna jest pomoc należy wprowadzić CmdLet:
Get-Help About_*
Tym razem polecenie Help lub Man nie sprawuje się zbyt dobrze…
Hmm... W moim przypadku lista dostępnych tematów pomocy jest bardzo uboga. Komenda Get-Help About_* pokazała zaledwie sześć tematów. Wynika to z tego, że system pomocy dostępny lokalnie na moim komputerze nie był nigdy aktualizowany. Żeby mieć większe możliwości zdobywania informacji na bazie zasobów lokalnych muszę wykonać następujące polecenie:
Update-Help (w zależności od parametrów naszego łącza wykonanie tego CmdLet może zająć trochę czasu)
Po zakończeniu aktualizacji systemu pomocy spróbuję jeszcze raz zobaczyć listę dostępnych tematów. Jak widać poniżej jest ona tym razem zdecydowanie dłuższa.
Spróbujmy dowiedzieć się czegoś na temat składni poleceń PowerShell. W tym celu wprowadzimy komendę:
Help About_Command_Syntax
Uzyskaliśmy szczegółowe informacje na interesujący nas temat.
Do wykorzystania pomocy w PowerShell powrócimy w kolejnej części naszych rozważań
---------------------------------------
Autor:
Adam Rynarzewski - MCT, MCSE