mail

Prognozy i ekstrapolacja danych bez wróżenia z fusów

05.05.25r.


W przypadkach nowoczesnej analizy danych może być przydatne prognozowanie i ekstrapolacja danych. Jeśli posiadamy odpowiednią liczbę danych archiwalnych, które możemy wykorzystać do ekstrapolacji wartości to możemy przewidzieć zachowanie się wyników w przyszłości. Oczywiście możemy takie prognozy wykonać, jeśli dane podlegają jakimś ustalonym trendom. Trendy te mogą byś opisywane funkcjami matematycznymi lub ustalane w oparciu o heurystyczne modelowanie zmian danych zagadnienia.

PROGNOZY LINIOWE

Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo, którego obroty, koszty i zyski w jakimś przedziale czasu wykazują wzrost liniowy. Oczywiście trafność naszej hipotezy możemy potwierdzić współczynnikami zgodności założonej tendencji takimi jak „R-kwadrat”. Aby sprawdzić czy nasze dane podlegają w przybliżeniu zmianom liniowym posłużymy się wykresami oraz dodawanym liniom trendu oraz odpowiednim funkcjom arkusza kalkulacyjnego z zakresu regresji liniowej.
Tworzymy wykres kolumnowy grupowany oraz dodajemy linię trendu (typ liniowy). Pokazane na wykresie funkcje możemy wykorzystać do obliczenia prognozowanych wartości w kolejnych okresach.

Widać, że wyświetlony przy równaniu obrotów współczynnik R2 jest bliski jedności co wskazuje na bardzo dobre dopasowanie danych do trendu liniowego. Oczywiście przy zmieniających się danych wejściowych nie będziemy odczytywać współczynników równań z wykresów, dlatego posłużymy się funkcjami arkusza NACHYLENIE i ODCIETA wyliczając współczynnik A i B równania linii prostej y=Ax+B lub funkcjami regresji liniowej REGLINP (Uwaga – jako zmienne X stosujemy kolejne numery danych). Za pomocą wyliczonych współczynników – podstawiając je do równania obliczmy prognozowane wartości na kolejne okresy.


PROGNOZY NIELINIOWE

W przypadku gdy dane zmieniają się nieliniowo, możemy dopasować inny typ trendu. W tym wypadku, jeśli wiemy, że jakaś zmienna zagadnienia może pojawić się podniesiona do drugiej potęgi możemy przypuszczać, że zagadnienie ma charakter równania kwadratowego y=Ax2_Bx+C a wykresem może być parabola. Jeśli dane wejściowe nie są równoodległe to posłużymy się wykresem punkowym na który nałożymy trend wielomianowy.
Jeśli zrobimy symulację przypadku ekonomicznego, gdzie podwyższając cenę produktu o 1 zł tracimy 5 klientów to mamy właśnie sytuację trendu nieliniowego opisywanego równaniem kwadratowym. Ponieważ współczynnik A jest ujemny to mamy odwrócona parabolę.
Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer, oprogramowanie

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.
Prognozując na określoną liczbę zmian zobaczymy zależność obrotów. Możemy też wyliczyć pierwiastki równania kwadratowego, z których jeden wskaże przy jakiej podwyżce obrót wyniesie zero.


ARKUSZ PROGOZY

Jeśli dane nie zmieniają się zgodnie z jakąś matematyczną formułą co bardzo często zdarza się w realiach biznesowych, ale wykazują jakieś cykliczne zmiany to możemy posłużyć się opcją MS Excel, która nazywa się Arkusz prognozy.
Mamy na przykład zmieniająca się liczbę pasażerów linii lotniczych zarejestrowaną z zakresie dat i chcemy z określonym prawdopodobieństwem przewidzieć liczbę pasażerów w przyszłych okresach czasu. To wskazujemy archiwalne dane wyjściowe i generujemy raport Arkusza prognozy.
Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, oprogramowanie, numer

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.
Po utworzeniu arkusza prognozy otrzymujemy wykres odwzorowujący wykryte zmienności oraz tabele prognozowanych danych do założonej daty końcowej z odpowiednimi granicami ufności.
Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, linia, Czcionka

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.
Pamiętajmy, że prognozowanie i ekstrapolacja daję nam przewidywane wartości za pomocą metod analitycznych i nie uwzględnia nagłych zdarzeń gospodarczych spowodowanych choćby warunkami pogodowymi lub nagłymi decyzjami osób mających wpływ na światowa politykę lub gospodarkę.
Po więcej informacji zapraszamy na Webinar – „Prognozowanie i ekstrapolacja danych za pomocą analizy trendu i regresji”, który niebawem się odbędzie i ukaże się na stronie SOFTRONIC oraz na szkolenia oferowane z tej tematyki analiz za pomocą arkuszy kalkulacyjnych i innych narządzi Power BI, które można znaleźć przez naszą wyszukiwarkę na stronie.
 

« powrót



Podziel się:

     
Copyright © 2003-2024 SOFTRONIC. Wszelkie prawa zastrzeżone